زمان کنونی: ۱۳۹۴/۲/۷, ۰۵:۱۵     نام کاربری    کلمه عبور         

ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 104 رأی - میانگین امیتازات : 2.72
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
علائم سنگ کیسه صفرا چیست؟
نویسنده پیام
! mo2ha !
**
عضو فعال

وضعيت : آفلاین
اطلاعات من ارسال ها: 1,283
تاریخ عضویت: دي ۱۳۸۹
اعتبار: 54

اطلاعات کاربر تحصیلات: ب ت چ

جنسیت: زن

نام واقعی:

محل سکونت: تهران

دلنوشته من


حالت من: انتخاب نشده
تشکر: 779
2433 بار تشکر شده در 957 ارسال

مدال هاي من 0

ارسال: #1
Information علائم سنگ کیسه صفرا چیست؟
کیسه صفرا، کیسه ای کوچک کنار کبد می باشد که صفرا در آن ذخیره می شود و بخشی از دستگاه گوارش محسوب می شود کیسه صفرا زمانی که به هر دلیلی ملتهب و دردناک شود برداشته می شود سنگ کیسه صفرا شایعترین دلیل التهاب می باشد . سنگ های کیسه صفرا از مواد موجود در صفرا تشکیل می شوند که از نظر اندازه ،شکل و ترکیب بسیار متنوع می باشند اما غالبا از کلسترول ساخته شده اند . کلسترول در آب نامحلول است وحلالیت آن در چربی نیز به اسیدهای صفراوی موجود در صفرا بستگی دارد . در افراد مستعد تولید اسیدهای صفراوی در کبد کاهش و تولید کلسترول افزایش می یابد در نتیجه کلسترول صفرا به حد فوق اشباع می رسد وصفرا به شکل سنگ رسوب می کند.
سنگ هاي کيسه هاي صفرا ساختمان هايي بلوري دارند. که به واسطه ي ساخت و متراکم شدن اجزاي طبيعي يا غيرطبيعي صفرا تشکيل مي شوند. 80 درصد آن ها به طور عمده از نوع کلسترولي هستند و 20درصد آنها را سنگ هاي رنگدانه اي(پيگمانته) تشکيل مي دهند که مرکب از املاح کلسيم و به ويژه بيلي روبينات کلسيم هستند. در بسياري از افرادي که دچار سنگ هاي کيسه ي صفرا مي شوند ميزان کلسترول موجود در صفرا بيشتراز حدي است که بتواند به حالت محلول پايداري باقي بماند. يعني در واقع صفرا از نظر کلسترول، حالت فوق اشباع پيدا مي کند و در نتيجه در صفراي فوق اشباع برخي بيماران، کريستال هاي ميکروسکوپي کلسترول تشکيل مي شود. رسوب تدريجي کلسترول بر روي يکديگرمنجربه پيدايش سنگ هاي صفراوي کلسترولي ميکروسکوپي مي شود. از طرفي اختلالاتي که باعث کاهش حرکات کيسه ي صفرا مي شوند،( نظير جراحي، سوختگي ها، بارداري، قرص هاي ضدبارداري خوراکي) ازجمله عوامل ايجاد سنگ صفرا هستند. غذاهاي حاوي کالري بسيار اندک و همچنين بارداري، به تشکيل سنگ کيسه صفرا کمک مي کنند. در طي سه ماهه ي سوم بارداري، به علت تغيير در ترکيب ذخيره ي اسيد صفراوي و ظرفيت حمل کلسترول صفرا، اشباع کلسترول افزايش قابل توجهي پيدا مي کند .که اين خود به تشکيل سنگ کيسه صفرا کمک مي کند. همچنين بررسي او لتراسونوگرافيک نشان داده است که، انقباض کيسه ي صفرا در پاسخ به يک وعده غذا، بسيار بطئي شده و اين مسئله منجر به اختلال در تخليه ي کيسه ي صفرا مي شود. همچنين ديده شده است که 10تا 20 درصد افرادي که به کمک غذاهاي بسيار کم کالري دچار کاهش وزن سريع شده اند، گرفتار سنگ کيسه ي صفرا مي شوند. امروز شواهد زيادي حاکي از ارتباط بين کلسترول غذايي و تشکيل سنگ هاي صفراوي در دست است. افزايش کلسترول در برنامه ي غذايي مبتلايان به سنگ صفراوي موجب ترشح بيش تر کلسترول در صفرا مي شود و همين تغييرات به عنوان زمينه ساز تشکيل سنگ هاي صفراوي کلسترولي شناخته شده اند. همان طور که گفته شد علاوه بر سنگ هاي کلسترولي، سنگ هاي رنگ دانه اي نيز نوع ديگري از سنگ هاي صفراوي اند که بخصوص در آسيايي ها شايع بوده و اغلب با عفونت سيستم صفراوي همراه اند. داشتن يبوست، مصرف رژيم غذايي پر چرب،مصرف بيش از اندازه تخم مرغ، و فقدان ورزش و فعايت بدني نيز در ايجاد رسوب صفراوي موثر است.
عوامل مستعد کننده ي ايجاد سنگ هاي صفراوي کلسترولي عبارت است از: برخی از بیماریهای گوارشی واختلالات کبدی جنسیت (زنان بیشتر از مردان مبتلا می شوند)
عفونت سیستم صفراوی


1-چاقي ، که باعث افزايش ترشح کلسترول در صفرا مي شود.
2-کاهش وزن سريع
3- هورمون هاي جنسي زنانه : هورمون استروژن، داروهاي حاوي استروژن و قرص هاي ضدبارداري خوراکي به عنوان عوامل مستعد کننده شناخته شده اند.
4- بيماري هاي روده ي کوچک و يا برداشتن آن در طي عمل جراحي 5- افزايش سن 6- کاهش تحريک کيسه ي صفرا به دنبال تغذيه وريدي طولاني مدت، روزه گرفتن، بارداري و ...
7- درمان با کلوفيبرات 8- کاهش ترشح اسيد صفراوي به دنبال سيروز صفراوي اوليه 9- رژيم غذايي پرچرب
10- آسيب طناب نخاعي
همچنين ديده شده است که، داشتن يبوست ، مصرف رژيم غذايي پر چرب،مصرف بيش از اندازه تخم مرغ، و فقدان ورزش و فعايت بدني نيز در ايجاد رسوب صفراوي موثر است.
عوامل موثر در ايجاد سنگ هاي رنگدانه اي عبارت اند از:
1- ژنيتک 2- سيروز الکلي 3- سن بالا 4-عفونت مزمن سيستم صفراوي يا عفونت انگلي
علائم بيماري وجود دو حالت تهوع و سرگيجه با هم ديگر از بهترين علائم سنگ صفرا و به طور کلي بيماري هاي کيسه ي صفراست. اغلب بيماران مبتلا به سنگ کيسه صفرا، بانوان چاق، با قدرت باروري و با شکم بزرگ و بالاي چهل يا پنجاه سال مي باشند. اين دردها ممکن است به دنبا ل مصرف يک غذاي چرب و خوردن مقادير زيادي غذا بعد از يک دوره گرسنگي طولاني و حتي گاهي به دنبال يک غذاي معمولي ايجاد شود. به طور معمول،درد در سه الي پنج ساعت بعدازصرف غذا شروع مي شود ولي گاهي بلافاصله بعد از مصرف غذا هم ظاهر مي شود و خود را به شکل زخم هاي اثني عشر نشان مي دهد، منتها با اين تفاوت که با خوردن غذا بهتر نمي شود و تنها با استفراغ کردن آرام مي گيرد. درد با تهوع و دل به هم خوردگي و استفراغ همراه است. بسياري اوقات با مصرف غذاهاي چرب و سنگين، تخم مرغ، شکلات، کاکائو، شيريني هاي خامه اي، ، درد شروع شده يا شدت مي يابد. وجود دو حالت تهوع و سرگيجه با هم ديگر از بهترين علائم سنگ صفرا و به طور کلي بيماري هاي کيسه ي صفراست. نفخ و آروغ زدن و عدم تحمل غذاهاي چرب و سوء هاضمه نيز همراه با اين بيماري ديده مي شود. سنگ کيسه صفرا غالباً نامشخص و مخفي است و مدت ها بدون آن که علامت مهمي از خود نشان دهد يا مزاحمتي فراهم آورد، باقي مي ماند .
در بسیاری از موارد سنگ های کیسه صفرا بدون علامت و فاقد درد می باشند که در این صورت به اقدامات درمانی احتیاجی نیست اما به طور معمول دو دسته علائم در این بیماران بوجود می آید:
1- علائم مربوط به بیماری خود کیسه صفرا

2- علائم ناشی از انسداد مجاری صفراوی به وسیله سنگ
ازجمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

درد : در صورت انسداد مجرای صفراوی به وسیله سنگ ،کیسه صفرا متسع و در نهایت دچار التهاب وعفونت می شود. معمولاً چند ساعت بعداز خوردن غذای سنگین درد بسیار شدید در یک چهارم فوقانی راست شکم احساس می شود که اغلب به ناحيه ي بين دو کتف و کتف راست ویا به پشت وشانه راست گسترش می یابد و معمولا با تهوع و استفراغ همراه است بیمار بی قرار بوده و دایما در حال حرکت است . گاهی ممکن است درد آن قدر شدید باشد که نیاز به مسکن وجود داشته باشد. انسداد مجرا به وسيله ي سنگ موجب افزايش فشارداخل مجرا واتساع اين عضو مي شود. که با انقباضات مکررصفراوي بر طرف نمي شود.
یرقان : بعضی از مبتلایان به بیماری کیسه صفرا به علت انسداد مجرای صفراوی دچار یرقان می شوند ، به این دلیل که صفرا به جای تخلیه به درون اثنی عشر وارد خون می شود و در نتیجه پوست و مخاط بیمار زرد رنگ می شوند ؛ این حالت معمولاً با خارش شدید پوست همراه است .
تغییر رنگ ادرار ومدفوع : ترشح رنگدانه های صفراوی توسط کلیه ها باعث تیره رنگ شدن ادرار می شود از سوی دیگر ، مدفوع به علت عدم وجود رنگدانه های صفراوی به رنگ خاکستری( رنگ گل رس) در می آید.
تشخیص:
عکس برداری ساده از شکم
سونوگرافی
بررسی مجرای صفراوی وپانکراس به وسیله اندوسکوپی
درمان:
1[font=tahoma]- جراحی باز : بیش از صد سال است که برداشتن کیسه صفرا ازطریق روش های جراحی سنتی (جراحی باز) به عنوان روش استانداردی برای درمان مورداستفاده بوده است. در این روش که تحت بیهوشی عمومی و در اتاق عمل انجام می شود، جراح ، یک برش در قسمت فوقانی شکم ایجاد کرده و کیسه صفرا خارج را می کند .در بعضی موارد به منظور خارج شدن ترشحات معده و روده لوله ای تحت عنوان لوله بینی –معدی ( N.G) کار گذاشته می شود که تا یک تا 2 روز بعد از عمل باقیمانده و بعد از برگشت حرکات طبیعی روده برداشته می شود .
2- لاپراسکوپی :در حال حاضر پیشرفت های قابل توجهی در روش های درمانی صورت گرفته است که یکی از این روشها برداشتن کیسه صفرا به شیوه لاپراسکوپی است در این روش که در اتاق عمل انجام می شود برش های کوچکی در زیر ناف ایجاد می شود و کیسه صفرا از این طریق خارج می شود این روش مدت بستری شدن ودوره نقاهت کمتری را به دنبال خواهد داشت اگرچه عوارض جدی که ممکن است همراه با عمل جراحی باز دیده شود در لاپراسکوپی هم مشاهده می شودUndecided
۱۳۹۰/۱۲/۴ ۲۰:۵۱
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 تشکر شده توسط : arta ، pinar ، Ati16 ، عاشق رز قرمز ، zhabiz
ارسال پاسخ 


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  علائم بیماری قلبی hadiasadi 0 417 ۱۳۹۱/۱۲/۶ ۲۰:۲۶
آخرین ارسال: hadiasadi
  دلیل بروز حساسیت به بدلیجات چیست؟ fereshteh 0 442 ۱۳۹۰/۱۱/۳ ۱۵:۰۲
آخرین ارسال: fereshteh
  تنبلی چشم چیست؟ Morva 0 406 ۱۳۹۰/۶/۱۹ ۰۱:۴۵
آخرین ارسال: Morva

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

علاقه مندی هادرباره ماامکانات وبسایت
   
 
تالار گفتگوی عاشقان فعالیت خود را در سال 1389 آغاز کرد . انجمن با تکیه بر کاربران فهیم خود همواره سعی در فراهم آوردن محیطی گرم و صمیمی را داشته.
تماس با ما
بازگشت به بالا
حالت آرشیو